אזרחים וותיקים – הגיל שלישי נקרא לומר די

אזרחים וותיקים – הגיל השלישי נקרא לומר די

אזרחים וותיקים – הגיל השלישי נקרא לומר די!!

ממרומי הגיל השלישי, נצטרף לשאלות הנוקבות, נשתף רבים ככל היותר לומר די!!

אני פונה לקוראים הסבלניים, לקרוא את כל הפוסט הזה עד הסוף! כל השאלות בדרך!

אך בגלל חשיבות הנושא – לחסרי הסבלנות שבינינו אפשר לגשת ישירות כאן בקליק קטן  

 לשאלותיו הנוקבות, זעקתו של פרופ' איתן פרידמן.

תוך 8.4 דקות מסביר בצורה מפורטת ומזעיק אותנו, מעלה שאלות חשובות מרכזיות.

העלאת השאלות

עולות כאן שאלות רבות, תהיות משמעותיות בימים אל של אי וודאות

פרופ' פרידמן עצמו בגיל השלישי והוא שואל את עצמו ואותנו מדוע זה מגיע לנו?  

מדוע זה מתנהל כך?  איזה עם אנחנו? מה קורה לנו בתקופת מגיפת הקורונה?

איך מנהלים אותנו? מדוע יש הרגשה עמוקה כי לא סופרים אותנו?

מה חשוב עכשיו לעם? למדינה? מה חשוב לכולנו בלי קשר לדת למוצא ולשכונה?

 

גיבוש מיוחד של קהילת הגיל השלישי דווקא בתקופת הקורונה

כוחה של הקהילהמגפת הקורונה תפסה את הגיל השלישי במצב מיוחד. סגר מרצון בבית. פגישות רבות בזום במקום נסיעות, טיולים, בילוי עם משפחה רחבה ונכדים. הכול עצר. פתאום כולם דואגים לנו. דואגים אבל לא שואלים את השאלות הנכונות. פרופ' פרידמן התגייס ושאל את כל מה שחשבנו אנחנו, כל אזרח אחראי.

בחצי השנה האחרונה הייתה פעילות רבה של בעלי עסקים שונים במניפות בעמק יזרעאל והסביבה. כל המניפות שנפגשו בתקופות קודמות בנטוורקינג פנים אל פנים, נפגשו עתה בזום. הצטרפו הרבה אנשים בנוחות מהבית. המניפות גדלו והפגישות נהיו תכופות יותר.

גילית קבוצה וותיקה בזום, עוד לפני הקורונה, את קבוצת פלא-נט וכמובן שהצטרפתי בשמחה למרות שהיומן שלי נהיה ממש צפוף. הכרתי שם אנשים מיוחדים אמתיים ואחראים.

בין גלי הקורונה, כתוצאה מפעילות מוגברת באינטרנט ובמדיה השתתפתי בפגישות זום רבות של מרחב היזמות +- 60 בחיפה. פגשתי שם אנשים רבים בגיל השלישי פעילים ותוססים. דווקא בתקופה זו עבדנו חזק בקמפיין  Active Aging  שארגנו שם בהשקעה רבה. אצטט כאן משפט של אפרת דוד ששון מנהלת מרחב היזמות בחיפה. אני מסכימה עם כל מלה בו: "…מעצבי מדיניות נוקטים גישה גילנית שקושרת בין גיל למוגבלות באופן אוטומטי וגורף. אנו מתעקשים לראות את בני ה-65+ כקבוצת אזרחים מנוסה וכשירה. קבוצה אשר כוחה במתניה ושיכולה לנתב אותו לטובת החברה והסביבה…". בואו נתגייס כולנו ונצרף כמה שיותר אזרחים להכיר את המצב ולהשפיע.

 

תרומת היחיד בקהילה – קריאה לפעולה

בפעילויות השונות והרבות בקהילות שיש בהן רוב לבני הגיל השלישי נוכחתי בכוח שיש לאנשים כמונו. יש לנו יותר זמן, יותר משאבים, יותר יכולת השפעה על המשפחה המורחבת שלנו. לכן זה הזמן לומר די! צריך לעזור ולהפיץ את דבריו הברורים והחותכים של פרופ' פרידמן. כל אחד מאתנו יכול וצריך לדאוג ולעזור ולשכנע כי יאפשרו לפרופ' גמזו לנהל את המצבים המורכבים. אסור להפריע לו, אפשרו לו לבצע את הפרויקט הגדול והחשוב. זה בנפשנו. תנו לו לעבוד.

יש לנו כאזרחים וותיקים תפקיד חשוב ומוביל כאן! לפני כמה שנים, כאשר התחילה להתגבש הקהילה של מעגלי החיים, נוכחנו בחשיבות הקשר בין היחיד והקהילה. בעידן החדש בו אנו נמצאים יכולה וצריכה להיות אחריות של כל יחיד ותרומתו לקהילה

לכל בני הגיל השלישי יש חברים. חברים טובים ואחראים שאספו לאורך הדרך. לכל אחד מאיתנו יש משפחה, לעיתים, רחבה ממש. שתפו אותם בשאלות של פרופ' פרידמן. המריצו אותם להפיץ את זה הלאה. הצעקה צריכה לבוא מלמטה, מחלקים בסיסים של כל העם.

אומרים שאנחנו עכשיו "זקני השבט" בוא נמריץ את כולם להקשיב.  נוכל להראות לכל האזרחים במדינה כי בני הגיל השלישי , קבוצת סיכוי ולא קבוצת סיכון!

 

מה המערכות  המנהלות יכולות/צריכות לעשות

זה הזמן לומר דיבעקבות הבקשות הדרישות הברורות של פרופ' פרידמן אנחנו צריכים לדרוש דברים פשוטים, ברורים: ממערכת הבריאות, שקיפות גדולה ככל האפשר לגבי המידע הקיים. מהנהלת המדינה, דוגמא אישית מינימלית, חברי קבינט הקורונה וגם אלה שמעליהם. לא מספיקות לנו הנחיות הנשלפות מהיום למחר ומשתנות ממחר עד מחרתיים. ברור לכולנו שאסור שצריך לשתף במידע ובביצוע את אנשי השטח בכל מקום. הגישה של מרכוז ושליטה הוכחה שמסוכנת.

צריך לאפשר לפרופ' גמזו להיות פרויקטור מוביל ומשפיע. אסור לשים לו מקלות בגלגלים. והעיקר, יחד עם ההנחיות, אנחנו האזרחים האחראיים מבקשים גם הסברים. חשוב גם להראות לנו את האופק, את הכוון לפתרון. תסמכו עלינו, אנחנו מסוגלים להבין. מסוגלים לקבל גם כאשר הדברים לא ברורים לגמרי.

אנחנו מבקשים/דורשים להיות שותפים אמתיים למלחמה בקורונה. כל אחד ממקומו, מעמדו, משפחתו, חבריו. מצטרפים בהמוננו לבקשתו/דרישתו של פרופ' פרידמן. ישנם היום בישראל מיליון אנשים בני הגיל השלישי. לרובנו קשה לצאת למחאות, חלק מאיתנו מובילים מחאות אלה, ראו הטייס הוותיק השכל. ראו העיתונאי הוותיק אמנון אברמוביץ' ועוד.

אני חיה ונושמת אינטרנט, פייסבוק ויו-טיוב כבר קרוב לעשר שנים. אני יודעת ובטוחה כי בעידן המדיה אנחנו יכולים לנהל מחאה גדולה, חזקה ורחבה, בלי צורך במסכות ובלי הסכנה להידבק ולהדביק בקורונה. אנחנו יכולים להפיץ ולשתף כמה שיותר את בקשתו ודרישותיו של פרופ' פרידמן. הרי זה צריך להיות ברור מאליו. חשוב שנעזור לו ולנו ולכל אזרחי המדינה.

כל הכבוד לאנשים היסודיים, הסבלניים שהגיעו עד כאן, עברנו יחד את כל הדרך! עכשיו צריך רק לקחת אחריות ולפעול, כן לשבת בכיסא הנוח בבית  מול המחשב או עם הנייד ולהעביר ולשתף בצורה פשוטה של העתק/הדבק את מה שריכזתי כאן. אם יש לכם מה לומר, להוסיף, להציע – חזרו בבקשה אלי בכל דרך שתבחרו מבין מה שהצעתי כאן למטה.  

אפשר לשמוע שוב את 8 הדקות של פרופ' פרידמן ולהחליט מיד איך להפיץ כמה שיותר.

לשאלותיו הנוקבות, זעקתו של פרופ' איתן פרידמן.

אשמח ואענה לכל תגובה/שאלה/רעיון ואזמין לכתיבת פוסט אורח בבלוג של מעגלי החיים כל מי שרוצה להגיב בהרחבה, באופן מובנה ומשמעותי,

ד"ר אלקה יפה – 052-3726523

[email protected]

בידקו גם

מבצע סבתא - סרגניות וסרגן של מרכזי היום חיפה והקריות

מבצע סבתא – סרגניות וסרגן של מרכזי היום שילה בחיפה והקריות

מבצע סבתא סרגניות וסרגן של מרכזי היום שילה בחיפה והקריות   זמנים קשים, מלחמה בדרום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות