חיה בשמי - מיזם התנדבותי לאומי חדש להוקרת חללי צהל

חיה בשמי – מיזם התנדבותי לאומי חדש להוקרת חללי מערכות ישראל

חיה בשמי – מיזם התנדבותי לאומי חדש להוקרת חללי צה"ל

מיזם התנדבותי לאומי חדש בשם "חיה בשמי" מציע לציבור דרך מקורית ויצירתית להוקיר את חללי צה"ל ומשפחות שכולות

המיזם קם לפני כשנתיים במטרה לעודד הורים צעירים לקשור את שם התינוק הנולד להם עם שמו של חלל צה"ל, ובכך להקל במעט על המשפחה השכולה.

חיה בשמי-חיים בשמוהמיזם בונה אתר לבחירת שמות, ובו מאגר גדול מאוד של שמות עבריים יפים – חלקם נמצאים בשימוש וחלקם מקוריים. במאגר יהיו כ-7,000 שמות. זה יהיה מאגר השמות הגדול ביותר בעברית.

התוכנה של המיזם תבקש מהמשתמש שם שהוא רוצה להוקיר – שם של קרוב משפחה, של מכר או של חלל צה"ל, ותציע מבחר גדול של שמות עבריים יפים המתקשרים עם השם הנתון. הקשר יכול להיות שימוש באותן אותיות, או שימוש באותה אות ראשונה ואחרונה, או משמעות דומה, או גימטריה זהה ועוד. לדוגמה, אם מבקשים שם המתקשר עם "דמיטרי", מקבלים 19 (!) שמות עבריים יפים המתקשרים, בדרכים שונות, עם "דמיטרי".

יצחק פומרנץאת המיזם הקים ומנהל ד"ר יצחק פומרנץ (72), מהנדס וממציא וותיק בעל למעלה מ-100 פטנטים רשומים בתחומים שונים. יצחק ראה שהורים צעירים רבים המוקירים את חללי צה"ל נרתעים מלקרוא לתינוק על שמו של חלל. לרתיעה זו יש שורשים באמונה היהודית והיא נשענת גם על אמונות תפלות ועל מקרים טראגיים שבהם חייל צה"ל שנקרא על שמו של חלל צה"ל, נפל בעצמו במהלך שירותו. המיזם פותר את הבעיה בכך שאינו מבקש מההורים לקרוא לתינוק בשמו של החלל, אלא בשם עברי יפה לבחירתם שיש לו זיקה כלשהי לשם החלל. זה פותר את הרתיעה, ומספיק טוב כדי לשמח את המשפחה השכולה ולהנציח את זכר החלל. המיזם יעמוד גם לרשותם של מחנכים ותלמידים בגיל המצוות כאשר הם לומדים את שורשי משפחתם ושמותיהם. מחנכים יוכלו להציע לתלמידים למצוא חלל צה"ל ששמו קשור לשמם ולאמץ את זכרו של אותו חלל בדרכים שונות.

המיזם נעזר במתנדבים בחקירת אלפי השמות. חלק מהתכונות של השמות יכולה התוכנה למצוא באופן אוטומאטי: אות ראשונה ואחרונה, גימטריה, מספר האותיות וכו'. אך חלק מהתכונות מחייב עבודה של עורך השולט היטב בעברית ויכול לציין לכל שם אם הוא מתאים לבן או לבת או לשניהם, אם הוא לקוח מהטבע או מהתעשיה או מהתנ"ך, אם המבנה הדקדוקי שלו הוא שם עצם או תכונה או פועל, ואם הרגש שהוא מעורר הוא של שמחה, או יופי, או חוכמה, או אומץ לב. המתנדבים מקבלים מנה של 100 שמות לעבודה (עניין של כשלוש שעות עבודה) ומאגר הנתונים הנבנה בעזרתם מאפשר לתוכנה למצוא איך שמות שונים קשורים זה לזה.

אם יש בין הקוראים אנשים השולטים היטב בעברית ומוכנים להקדיש כמה שעות להוקרת חללי צה"ל – יצחק ישמח לשמוע מהם במייל [email protected] ולהעביר אליהם מנה בת 100 שמות לחקירה.

ניתן גם ליצור קשר עם יצחק בנייד: 054-9222053

הנצחת חללי צהל

בידקו גם

מחלוקת שעון קיץ-חורף ומה שביניהם

מחלוקת שעון קיץ-חורף ומה שביניהם

מחלוקת שעון קיץ-חורף ומה שביניהם   הנושא של הנהגת שעון קיץ ושעון חורף עלה כמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות