קיצור תולדות האינטרנט - איך הגענו עד הלום

קיצור תולדות האינטרנט – איך הגענו עד הלום

קיצור תולדות האינטרנט – איך הגענו עד הלום

עולם מוצף ביישומים דיגיטליים

בשנים האחרונות, עם השימוש ההולך וגובר במדיות השונות ובאינטרנט בפרט עלו תהיות ובקשות. פנו אלי חברים שעבדו איתי פעם במכללת אורנים ובמכון מופ"ת ושאלו שאלות. אלה חברים טובים אשר יודעים דבר או שניים על השימוש במדיות. בעבר פעלנו יחד בפרויקטים שונים של משרד החינוך שקידם את השימוש ברשת האינטרנט.

מתבקשת כאן פרספקטיבה קצת היסטורית אבל הדגש תמיד צריך להיות על מה שקורה בהווה. כמענה לבקשות אלה, החלטתי לצלול להנאתי בים המידע הקיים היום, לדלות את המעברים החשובים שהובילו לפריחה של יישומים רבים בימינו אלה.

אנחנו דור שלם שעבר מעולם אנלוגי לדיגיטלי. זהו מעבר לא פשוט ולכן רבים מאיתנו הם בשלבים שונים של מעבר וגישור על פערים דיגיטליים. זהו נושא המפגיש אותנו עם היכולות המדהימות של  הילדים והנכדים שלנו. נושא שאנחנו עוסקים בו בחיי היום יום ואולי באמת מתבקש לעצור ולבדוק מאין באנו ומה היה בדרך.

לפני הכול נזכיר כאן את Vint Cerf, מדען מחשב אמריקאי – המפתח של פרוטוקול התקשורת שנחשב יחד עם בוב קאהן לאבות המייסדים של האינטרנט. על הפרוטוקול הזה מבוססת רשת האינטרנט איתה אנחנו חיים ופעילים כל יום וכל שעה. כל מי שגולש היום באתרים, מעלה סטטוס לפייסבוק או מריץ חיפוש בגוגל חייב תודה לאנשים אלה.

יישומים ואפליקציות פופולאריותהמשך הסיפור כאן ותיאור אבני הדרך אינם מאמר מדעי אלא ריכוז עממי של מידע על תולדות התקשורת המאפיינת כל כך את חיינו בעידן הנוכחי. ההתחלה הייתה בשנות ה- 60 באוניברסיטת קליפורניה. פיתוח מוקדם איפשר את התקשורת בין  חוקרים באוניברסיטאות. ההתנסויות הראשונות היו ברשת Arpanet  וכבר שם התחילו לפעול עם מייל ומחשבים אישיים.

לאבולוציה של האינטרנט תרמו ממציאים ומדענים נוספים. לדעתו של וינט סרף, המשמש מאז 2005 סגן נשיא בגוגל, ההחלטה הקריטית הייתה לשחרר את הפרוטוקול שהיה בהתחלה בשימוש סגור של אוניברסיטאות רבות. ברגע שהוחלט לא לרשום פטנט אלא להיפך, לשחרר את הפרוטוקול כך שכולם יוכלו להשתמש בו הוא התחיל לגדול ולגדול. זה עשה את השינוי המשמעותי ביותר. הייתה הנחה כי רק כך הוא יצמח בצורה אורגנית וזה מה שבדיוק קרה.

הציפיות שלנו מהרשתות האלה הן גדולות ויש כבר סימנים מרמזים כי השימוש יגבר עוד יותר. בביקור של וינט סרף במשרדי גוגל בתל אביב לרגל כנס שהתקיים ב- 2013 קיבלנו כמה נקודות חשובות וצמתי החלטה חשובים בתולדות האינטרנט. הנושא של הצפנת המידע האישי עולה בכל פעם מחדש. גוגל מצהירים כל הזמן כי הם מאבטחים היטב את המידע האישי ולא מעבירים אותו לאף גורם. אך ידוע לכל כי פועלת בגוגל תוכנה העוקבת אחר דפוסי ההתנהגות של כל גולש.

מעודד לקרא על ההשקפה האופטימית שיש לסרף לגבי האינטרנט ותרומתו לאנושות. לדעתו השימוש ברשת הדיגיטלית יכולה לקדם אוכלוסיות חלשות ולסגור פערים חברתיים וכלכליים. באחד מביקוריו בישראל הדגיש וינט סרף את תרומתה של ישראל להתפתחות האינטרנט. הזכיר כי במכון ויצמן בנו את "ויצק" שהיה אחד המחשבים הראשונים בעולם. אנחנו יודעים גם את ההמשך, גוגל קנתה את וייז וישראל הפכה למדינה דיגיטלית עם שפע סטרטאפים.

העתיד מכוון אותנו לבגדים שיהיו מחוברים לרשת. כבר היום אפשר לראות "צמידי כושר" ושעוני היד העוקבים אחר פעילותנו. האינטרנט הופך למעורב בהיבטים רבים של החיים במאה ה- 21 . מפרויקטים ראשוניים אפשר לראות כי בעתיד, האינטרנט יעזור לנו גם יותר ויותר לשמור על הבריאות.  נסיים פרק זה בקיצור תולדות האינטרנט בהזמנה לתגובות ומידע נוסף שיש לכם.

כאן המקום להגיב ולתרום מהידוע לכם,

בהצלחה, אלקה יפה

בידקו גם

מעורבות חברתית והתנערות מהאדישות בתנועה הקיבוצית

מעורבות חברתית והתנערות מהאדישות בתנועה הקיבוצית

שלום חברות וחברים המיזם של "מעגלי החיים+ 60" עלה לאינטרנט ב 2016. עברו יותר מ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות