דף הבית / בריאות ותזונה / בריאות / הקשר בין הגוף והנפש במחלה ובהחלמה
הגוף והנפש

הקשר בין הגוף והנפש במחלה ובהחלמה

הגוף והנפש במחלה ובהחלמה,

מאת: אבישג אמיר

כולנו שמענו על החיבור בין הגוף והנפש.

כולנו כבר מודעים ליכולות הריפוי שיש לטכניקות רגשיות ולהשפעה הגדולה שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו, הבריאות הגופנית וגם הנפשית. ובכל זאת, כשאנחנו לא מרגישים טוב אנחנו פונים לרופא לקבל (עוד) תרופות, טיפולים או ניתוחים. ברור, שיש מצבים שזה אכן הכרחי ומציל חיים. הרפואה המודרנית עוזרת לנו להאריך את תוחלת החיים. אלא, שהיום גברה המודעות גם למגבלות שיש בה ולעובדה שתוחלת חיים אינה בהכרח איכות חיים.

 💡 האם ידוע לך מה הקשר בין היציבה שלך לבין הבריאות שלך?

האם הבנת את הקשר בין כפות רגליים, שקורסות פנימה או שטוחות לחלוטין (מה שאנחנו קוראים פלאטפוס) ולנזק שעלול להיגרם מכך לעמוד השידרה? האם חשבת על הקשר בין כתפיים תפוסות לכאבי צוואר וראש? או בין אזור חזה סגור ומכווץ לבעיות נשימה? בין נשימה לא סדירה לבין בעיות בלחץ דם? ברור, אני יודעת שיש עוד גורמים לכל אחת מהבעיות הבריאותיות שציינתי אבל מחקרים כבר הוכיחו, שהמצב הגופני משקף את הרגשי וגם מהווה “טריגר” להחמרה של בעיה שהתחילה נגיד בתאונה או נפילה או תנועה לא נכונה או עומס גדול שעברנו בחיינו בעבודה פיזית או להיפך, דווקא בעבודה שהצריכה ישיבה ממושכת או שעות של עמידה על הרגליים. הכל חובר יחד לספר את הסיפור המלא שלנו ושל מי שאנחנו.

לכן,  חשוב להפנות את תשומת הלב לקשר בין היציבה הגופנית שלנו לבין המצב הנפשי. ברור, שמי שהולך זקוף, עם כתפיים משוכות לאחור כשאזור החזה בולט ופתוח יהיה גם אדם עם ביטחון עצמי, דבר המעיד גם על מצב נפשי. אדם שלא חושש שיפגעו לו בלב, ברגשות, במרכז הפועם שלו. אבל מה קורה בבסיס של אותו אדם? מה מצב כפות הרגליים? הקרסוליים או הברכיים? אולי דווקא אדם כזה מחפה על חולשה ב”שורשים” שלו?

המצב הנפשי (או הרגשי) בא לידי ביטוי אצל אנשים שונים באופנים שונים ובמקומות שונים בגוף. הרי לא כולנו חולים באותן המחלות ומגיבים באותה צורה אפילו לתנאים זהים. למשל, מצב בו עברנו טלטלה רגשית או נפשית יכול לבוא לידי ביטוי בתופעות שונות אצל אנשים שונים. ניקח לדוגמא, שני אנשים שעברו חוויה של אובדן – לאחד יהיו בעיות לב ולשני בעיות במערכת העיכול (שבה נמצא המרכז הרגשי שלנו) או אולי בעיות גב, כי הגב עוטף את המערכת הרגשית (הבטן).

כל אחד האנשים האלה ילך לרופא אחר, כדי לקבל תרופות אחרות, כדי לטפל בבעיה שלו שהיא, על פניו, שונה מהבעיה של משנהו.

אבל יש אפשרות נוספת!

 

תארו לעצמכם, ששלושת האנשים האלו יפגשו במקום אחד – יעשו יחד פעילות גופנית רכה ועדינה, שתשחרר את הכאב אבל גם תביא לאיזון בגוף כולו, בראייה הוליסטית לפיה, שאנחנו יצורים מורכבים אבל כל חלק בנו קשור לשני (להבדיל מלטפל רק במקום המסוים ולשים “פלסטר” מטאפורי רק על המקום הזה, בלי להתייחס לחוויה שעברו, למצב הגופני לפני החוויה ולדרך שלהם לעבד חוויות רגשיות)

ובמקביל לפעילות הזאת ירכשו גם כלי נוסף, שיעזור להם לטפל ברגש ובנפש וביחד יאזנו את הגוף מבפנים החוצה ולהיפך, ירגיעו ויקבלו כלים להתמודדות ויחוו גם שיפור בבעיות הגופניות עד כדי הבראה.

האפשרות הזאת קיימת!

מבחינת פעילות גופנית, אני ממליצה מאד על יוגה-תרפיה. זאת דרך להעביר את תמצית הריפוי שנמצאת ביוגה ובתנוחות המורכבות שבה, לתנוחות ותנועות עדינות יותר, פשוטות ואפשריות. תנועות קטנות, עדינות ואיטיות שיוצרות תמורות גדולות בגוף ומכאן גם בנפש.

אל היוגה תרפיה אני ממליצה מאד לצרף טכניקה נוספת, שתקדם את התהליך הרגשי – טכניקות ושיטות שנפתחות בעידן שלנו לקהל הרחב – כמו תטא-הילינג, EFT , מיינדפולנס, דמיון מודרך,  אקסס בארס ועוד. אלה טכניקות שניתן ללמוד וליישם ביומיום שלנו ולהפוך להיות המטפלים של עצמנו ועל הדרך, גם ללמוד לעזור לאנשים שסביבנו – משפחה וחברים בכל גיל.

אם תרצו לטעום מהיוגה-תרפיה שאני מלמדת, עם דגש על שיפור היציבה ופרידה מכאבים

אני מזמינה אתכם לקבל במתנה את המדריך לשיפור היציבה, הכולל 4 סרטוני תרגול פשוטים ומוסברים באופן מדויק וברור.

אם תרצו ללמוד טכניקה מאלו שציינתי למעלה, באופן שיהפוך לכלי עוצמתי ביומיום שלכם ויחד עם זאת להכיר את היוגה-תרפיה העדינה והמדויקת, אני מזמינה אתכם לחוויה משנת חיים, המשלבת את כל מה שהגוף, הנפש, הרגש והרוח צריכים בשבוע אחד משנה חיים.

הקיץ זה הזמן שלך לעצור, לקחת נשימה ולצאת למסע של חיבור לעצמך בסדנופש שמשלבת יוגה-תרפיה עדינה ותומכת בסדנת בוטיק יחודיתהמאפשרת לך לצאת למסע לתוך עצמך, לגלות את העוצמות, התשוקות, החלומות והיכולות שבך. אלה, שלא העזת להוציא לפועל עד היום. אף פעם לא מאוחר מדי!

מחקרים מוכיחים את ההשפעה המטיבה שיש לצעידה ביער עבות, במשך כמה ימים רצופים. ההשפעה שיש לזרימה של מים צלולים על נפשו של האדם, ידועה משחר הימים. מרחבי הירוק וצבע המים, הנופש המפנק, התנועה הבריאה והתכנים המעמיקים יעניקו לך חוויה משנת חיים. לצמוח אפשר בכל גיל!

סדנופש קיץ בקרואטיה מזמין אותך

להצטרף ברגע האחרון לאחת מ-3 הסדנאות

 

סדנופש מיינדפולנס ויוגה-תרפיה

6-13/8

נותרו מקומות אחרונים

https://sadnofesh1.vp4.me/sadnofeshanna

 

סדנופש יוגה-תרפיה וקורס

17-24/7

מתאים במיוחד למתעניינות / עוסקות בתחומי הטיפול השונים

https://sadnofesh1.vp4.me/sadnofeshsummerg

 

סדנופש יוגה תרפיה, מדיטציה ותנועה

9/16/7

נשארו 2 מקומות

https://sadnofesh1.vp4.me/sadnofesh2

 

 

 

או לחכות לסוף הקיץ והסתיו..

סדנופש יוגה-תרפיה, מדיטציה ותנועה במחיר מיוחד 28/8-4/9 https://sadnofesh1.vp4.me/sadnofeshaug

*גילוי נאות: הכותבת, אבישג אמיר, הינה מורה בכירה ליוגה תרפיה. מומחית בטיפול, ריפוי ומניעה של כאבים שכיחים ב GREEN EDEN מרכז מפנק לנופש, יוגה ובריאות.

בידקו גם

מודל רפואה מאוחד

מודל רפואה מאוחד – גוף, נפש ונשמה

הצעה לראות מודל רפואה מאוחד הכולל גוף, נפש ונשמה גישה הוליסטית המתייחסת לאדם כאל מכלול …

2 תגובות

 1. אני מזמינה אתכם לקבל במתנה את המדריך לשיפור היציבה, הכולל 4 סרטוני תרגול פשוטים ומוסברים באופן מדויק וברור.

  מלאתי את הפרטים, היכן 4 הסרטונים?????
  איך מקבלים אותם בחינם????

  • גד רונן שלום רב,
   קיבלנו את תגובתך, וכל מה שעליך לעשות על-מנת לקבל את המדריך לשיפור היציבה, הוא להקליק על המילים “המדריך לשיפור היציבה” (נמצא גם בפוסט עצמו), יפתח לך דף שם תוכל להזין את פרטיך האישיים על-מנת שישלח אליך קישור למדריך. אם מילאת את הפרטים, קישור למדריך ישלח אליך.
   כמו כן, העברנו את פרטי ההתקשרות שלך אל אבישג אמיר – כדי לזרז את יצירת הקשר איתך.
   מקווים שעזרנו.
   בברכה,וחג שמח
   צוות פורטל מעגלי החיים +60

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד הייתם רוצים לדעת?
יש לכם הצעה, שאלה או רעיון? 
כיתבו לנו כאן

close-link