טיפוח והשקעה באינטימיות ובזוגיות בגיל השלישי

טיפוח והשקעה באינטימיות ובזוגיות בגיל השלישי

טיפוח והשקעה באינטימיות ובזוגיות לאחר היציאה לפנסיה

מרים ברנרמאת: מרים ברנר
אשמח לפתוח בציטוט של ג.ראסל מוריסון: ״אין דבר נפלא בעולם מאשר התחושה שמקבלים משיתוף, ואין אושר גדול יותר מן החמימות שמקבלים מאהבה״
כעובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת על ידי איט״ם, שניהלה בעבר את המרפאה לטיפול ושיקום מיני במרכז רפואי ״רעות״ בתל-אביב יחד עם פר׳ רפי חרותי. יצא לי לעסוק בייעוץ ובטיפול זוגי ומיני במשך למעלה מ- 30 שנה במסגרת מרפאות פרטיות וציבוריות וכיום אני ממשיכה בכך בקליניקה פרטית במרכז הארץ. בפוסטים באתר אביא בעיות שעלו בקליניקה בשינוי פרטים מזהים של המטופלים, כולל כלים להתמודדות.
ברצוני לשתף אתכם בחלק מסיפורם של דינה ומשה בני ה-65, שיצאו לפני כמה חודשים לפנסיה והגיעו אלי ביזמתו של משה: ״עבדתי כל כך קשה, כל כך שמחתי שסוף סוף יהיה לי זמן עם דינה, שנהיה ביחד , שתקשיב לי, שסוף סוף יהיה לה זמן בשבילי״.
משה, גבר רגיש רגשני ופגיע, גדל בלי אמא מגיל 10 לאחר שנפטרה ממחלה. תמיד הרגיש שזקוק לעוד ועוד תשומת לב, חום פיזי ופינוק מדינה. דינה, לעומתו, סגורה יותר, זקוקה גם לספייס שלה, לזמן שלה עם עצמה, ואוהבת גם להיות עם משה.
משה: ״פתאום אני רואה את דינה עסוקה כל הזמן עם הנכדים, עם חברות, אנחנו יושבים יחד והיא שקועה בנייד או במחשב. ומה איתי? כשאני מנסה להתקרב אליה בסלון או בחדר השינה היא מתרחקת״.
דינה ומשה לא שוחחו ביניהם על השינוי שעומד לקרות להם עם היציאה לפנסיה. איך ינהלו את הפעילויות המשותפות והנפרדות שלהם. לא שיתפו אחד את השני בציפיות השונות לניהול הזמן. חשו לאט לאט מתח וריחוק ביניהם.
דינה:״ אני מצטערת, לא ידעתי שכל כך נפגעת, אני ממש שמחתי שסוף סוף אוכל לנוח, להתחיל עם תחביבים שתמיד חלמתי עליהם, להלות יותר עם הנכדים, חברות וגם איתך״.
זוגיות ואינטימיותשאלתי את דינה מה לדעתה הרקע לכך שהיא מתרחקת פיזית ממשה דוקא עכשיו כשיש להם יותר פנאי והם פחות עייפים? מה עובר עליה מאז היציאה לפנסיה? האם היא כועסת או פגועה ממשה על משהו?
דינה: ״אני עכשיו שמה לב שמאז הפנסיה אני מרגישה תחושת חנק שמשה רוצה שכל הזמן נעשה דברים ביחד והוא לא מארגן לעצמו עיסוקים משלו. כל פעם שהביט בה במבט כועס או פגוע כשהיתה עסוקה עם הנייד התכווצה והרגישה אשמה. לא שיתפה אותו בתחושתה. ויש עוד משהו – לפני כמה שבועות בארוחת ערב משפחתית ביום שישי משה נזף בבת שלהם שלא נשארה עד סוף הארוחה ויצאה לבלות. הבת ענתה לו בחזרה  והתחיל וכוח שהעכיר את האוירה סביב שולחן השבת. כשזה קורה אני לא מתערבת אבל כועסת״.
קיימנו מספר פגישות שבהן דינה ומשה התבקשו להקשיב אחד לשני בלי ביקורתיות ושיפוטיות אלא מתוך אמפטיה ורצון להבין מה עובר על כל אחד. אחד הכלים שקיבלו היה להיות מודעים לפער בצרכים וברצונות שלהם לגבי זמן זוגי וזמן אישי, לקבל ולכבד את ההבדלים ביניהם ולגשר עליהם תוך התחשבות בצורך של דינה ליותר ספייס  ובצורך של משה לקבל יותר תשומת לב והתייחסות.
לכל זוג חשוב להשקיע בתקשורת זוגית ומינית לאורך כל החיים , גם זוגות ותיקים וגם זוגות חדשים. על רקע תוחלת החיים היום – יש אפשרות לזוגיות מתמשכת גם אחרי הפנסיה.
אשמח לקבל מכם שאלות להתייעצות בנושאים של תקשורת זוגית ואינטימית, אי הבנות בזוגיות, גישור על פערים ורצונות שונים. בפוסטים הבאים אשלב גם כלים לניהול עימותים בצורה מקרבת. כמו כן תתקבלנה  ברכה שאלות בנושא תפקוד מיני של גברים ושל  נשים
 ליצירת קשר: מרים  ברנר 052-2347976
ניתן גם להיכנס ולהירשם בטופס “שירות ממוקד” ולבחור בתחום “ייעוץ לאינטימיות וזוגיות בגיל השלישי” ואני אחזור אליכם.
*גילוי נאות – מרים ברנר הינה עובדת סוציאלית מ.א. ומטפלת מינית מוסמכת על ידי איט״ם ( האגודה הישראלית לטיפול מיני ) ומדריכה של מתמחים. בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ. כמו גם מנהלת 2 פורומים באתר דוקטורס בשיתוף רופאים -הפרעות בתפקוד מיני אצל גברים, וטיפול מיני בנשים.
close

בידקו גם

החצר הפנימית

“המשפחה  ומערכות היחסים בה במיקוד עם ההורה בגיל השלישי” – באתר החצר הפנימית אימון אישי – …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *