דף הבית / זוית מיוחדת / תשאלו את מרים – טור חודשי לייעוץ זוגי
תשאלו את מרים טור חודשי לייעוץ זוגי

תשאלו את מרים – טור חודשי לייעוץ זוגי

טור חודשי לטיפוח הזוגיות והאינטימיות

החלטנו לנסות משהו חדש. יצירת טור חודשי לייעוץ זוגי ולטיפוח הקשר בין בני הזוג, בו מרים ברנר, עובדת סוציאלית מ.א. ומטפלת מינית מוסמכת, תביא אליכם נושאים נבחרים מלווים בדוגמאות ותובנות, שיוכלו לעזור גם לכם לשמור ולטפח את הזוגיות והאינטימיות שלכם. הטור יהיה ערוך כבלוג עם ציון מועד הפרסום. פרטים נוספים על מרים ועל האופן בו היא עוזרת ותומכת, תוכלו לקרוא בפוסט “טיפוח והשקעה באינטימיות ובזוגיות בגיל השלישי“, שיצא בפברואר 2018 לקראת יום האהבה.

אפריל 2018  

כאבים בחדירה אחרי גיל המעבר
ד’ פנה אלי וביקש פגישה זוגית עם אשתו א’, בתחילה היא היתה נבוכה ולא רצתה להגיע אבל שכנע אותה. מסר בכאב רב שהבין שיחסי המין כואבים לה ורק עכשיו הבין עד כמה היא סובלת.
ד’ ו א’ בני 65, א’ בפנסיה ו ד’ עובד שעות מופחתות. יש להם 3 ילדים ונכדה, הבן הצעיר עזב לאחרונה את הבית. ד’ בעל טמפרמנט, פתוח, רגשי, לוחם צדק, חייב להגיד הכל, עם התפרצוית זעם. א’ עדינה, סגורה, פגיעה . במשך השנים היו חברים טובים, תמכו אחד בשני ונהנו להיות ביחד, יחד עם זה ל א’ משקעים מצטברים של פגיעות שהיא נפגעה ממנו, הזדהתה עם בני משפחתה והילדים שנפגעו מד’. במשך השנים היו להם הרבה ויכוחים כשהוא מגן על זכותו לבטא כעס ואכזבה שלו, והיא נאבקת להגן על עצמה ויקיריה שלא יפגעו ממנו כשהוא בהתפרצות זעם או דיבור ישיר ללא טקט לפי תפישתה. לעיתים קרובות היתה לחוצה לפני מפגש משפחתי בדאגה שיאמר משהו שיפגע בבני משפחתה. ד’ הרגיש שהיא עסוקה יותר בתגובות וברגשות של בני-משפחתה ושל הילדים מאשר בו.
טור זוגיות ואינטימיותבמשך השנים הוא תמיד רצה יחסי מין לעיתים יותר קרובות ממנה, כשהילדים היו בבית זה היה בממוצע פעם בשבוע. ברוב הפעמים התמסרה, זרמה ולא כאב לה בזמן חדירה, כשלא היתה מספיק רטובה בנרתיק השתמשה בחומר סיכה. בחלק מהפעמים  נזכרה בכעסים ובפגיעה ממנו, וכאב לה. כנראה בגלל שלא היתה מרוכזת ולא היתה לה מספיק רטיבות בנרתיק, ומדי פעם בגלל וגיניסמוס קל( התכווצות לא רצונית של שרירי הנרתיק שגורמת לכאב בחדירה) .כאשר כעסה עליו, התכווצה, ולא רצתה אותו בתוכה.
כל לילה כשנכנסו לחדר השינה התחילה להיות בלחץ שאולי הוא ייזום יחסי מין והיא לא תרצה ואז יתאכזב ויכעס עליה.
בעקבות גיל המעבר הכאבים בחדירה היו לעיתים יותר קרובות, הציפיה לכאב עודדה עוד יותר את הכאב על רקע פסיכולוגי (*קראו בהמשך את התיחסותה של ד״ר ליאורה אברמוב, לנושא כאבים בחדירה לאחר גיל המעבר). א’ ניסתה לסבול בשקט ותדירות יחסי המין ירדה ביוזמתה, תרצה את זה בעיפות.
עם יציאת הבן הצעיר מהבית ופטירתה של אמה של א’, שגרה לידם ובה טיפלה, ועם יציאתה לפרישה, ד’ חיכה שעכשיו א. תתפנה לתת לו יותר תשומת לב רגשית פיזית ומינית. הוא החל ליזום לעיתים יותר קרובות קרבה פיזית  ויחסי מין, א’ נמנעה ברוב הפעמים, נוצר מעגל סגור שככל שהוא לוחץ היא יותר נרתעת ומתכווצת, ככל שכואב לה יותר היא נמנעת והוא לוחץ יותר. ד’ לחץ עליה לדבר על מה שקורה ביניהם ולהגיע לטיפול.
בפגישות הראשונות בתשובה לשאלות שלי א’ העזה להיפתח ולשתף את ד’ בכל מה שעברה במשך השנים בזוגיות איתו, רגשית ומינית. ד’ שמאוד אוהב אותה היה מאוד קשוב, לא היה מודע עד כמה הכאיב לה רגשית ובזמן החדירה, עד כמה סבלה. הוא היה מוכן לקחת אחריות על ניהול הכעסים שלו, להתאמץ ולעבוד על זה כחלק מתהליך ההתקרבות הרגשים והאינטימית הזוגית. הם למדו לתקשר בצורה פתוחה ולהימנע ממאבקי כח על מי צודק בהקשר להתנהלות שלו עם משפחתה.
במקביל א’ למדה לשלוט ולשחרר את שרירי פתח הנרתיק בתרגול בבית, ובמשך הזמן נרגעה מהמתח, למדה להיות מרוכזת בחוויה ,השתמשה בחומר סיכה מדי פעם ולא כאב לה בחדירה.
ההתיחסות הרפואית של ד״ר אברמוב
כאבים בקיום יחסי מין בגיל המבוגר שכיחים בקרב נשים שאינן נוטלות טיפול הורמונלי חליפי. מדובר על זה שכ 50% מהנשים מעבר ל 3 שנים מהפסקת הוסתות סובלות מכאבים בקיום יחסי מין כתוצאה מהירידה בהורמון האסטרוגן. הדבר גורם ליובש של רירית הנרתיק והכניסה לו, חוסר גמישות של הנרתיק, הדקקות של הרקמות עם ירידה בזרימת הדם.
חומר סיכוך ושמנים יכולים להוות קו ראשון בטיפול בכאב בחדירה במריחה יומיומית (שמנים) או לפני חדירה (ג’ל סיכוך). במידה ואין הטבה יש מקום לפנות לרופא נשים על מנת לקבל טיפול אסטרוגני מקומי במשחה או בטבליות לתוך הנרתיק, בתנאי שאין התוויות נגד לשימוש בו.
טיפול זה מאוד יעיל, ללא תופעות לואי ותוך 6 שבועות ניתן לראות שיפור ניכר בכאבים בקיום יחסי מין.
מאחר והמטופלת שלנו השתמשה בג’ל סיכוך  ללא הטבה, הייתי ממליצה לה בנוסף לטיפול המיני זוגי להשתמש בשמנים מקומיים כל יום (כמו שמן שקדים או קוקוס) ולהתיעץ עם רופא הנשים שלה לגבי טיפול אסטרוגני מקומי.דר’ ליאורה אברמוב
גינקולוגית בכירה ,מנהלת המרפאה לטיפול מיני
המרכז הרפואי תל אביב 
אני מזמינה אתכם לבוא ולהתייעץ איתי. כמו כן אשמח לקבל מכם שאלות ותגובות, מרים ברנר

ליצירת קשר: מרים  ברנר 052-2347976

ניתן גם להיכנס ולהירשם בטופס “שירות ממוקד” ולבחור בתחום “ייעוץ לאינטימיות וזוגיות בגיל השלישי” ואני אחזור אליכם.

מרץ 2018  

א‘ בת 65 ו ד‘ בן 68, נשואים 40 שנה, בפנסיה. פנו אלי ליעוץ בגלל תחושה מצטברת של שחיקה, שעמום, חוסר גוון בחיי המין שלהם. אין בעיה מסוימת בתפקוד מיני, אין בעיות רפואיות מיוחדות, הם מרגישים שהם חברים די טובים, לכל אחד מהם פעילויות משלו מאז היציאה לפנסיה, וגם פעילויות משותפות. שניהם מעונינים בהמשך חיי המין, אבל שמו לב שלפעמים עוברות כמה שבועות וזה לא קורה. א‘ שקראה מאמר בנושא, שיתפה את ד‘ וביחד הם החליטו לבוא כדי להתייעץ.
חשוב לי לציין שלפי מחקרים, זוגות רבים ממשיכים לקיים יחסי מין עם חדירה או בלי, בדרכים שונות כולל התעלסות או מסג׳ים – בלי גבול של גיל. במחקרים נמצא, שיחסי מין בגיל השלישי מאוד בריאים פיזית ונפשית. יחד עם זאת, אם אחד מבני הזוג רוצה להפסיק- חשוב לשוחח על כך. כשיש התרחקות במגע בלי לדבר על כך זה יכול ליצור משקעים של פגיעה וכעסים. כאשר זה מדובר אפשר לחיות חיים מלאים גם כשמפסיקים לקיים יחסי מין, ועדיין חשוב מגע של ליטופים נשיקות וחיבוקים.
שחיקה ביחסי מין , כמו בתחומים אחרים, היא בלתי נמנעת וטבעית בגלל שגרה שמתמשכת כל כך הרבה זמן,  ואפשר להתמודד איתה.
זוגיותהיתרונות של השגרה: יש בטחון בקיום יחסי מין עם בן זוג קבוע. יש הכרות עם הרצונות והצרכים המיניים. בן או בת הזוג זמינים.
יתרון נוסף של הגיל – ככל שמתבגרים המערכות בגוף פועלות בקצב איטי יותר, כולל מערכת העצבים ומערכת זרימת הדם. הכל קורה יותר לאט והקצב של הגבר מתקרב לקצב של האשה, שתמיד היתה זקוקה ליותר זמן להתחבר לחשק ולהתעוררות המינית, גם בגיל צעיר. ולזוגות בגיל השלישי לרוב יש זמן.
מספר טיפים כדי להתמודד  עם השחיקה( לא‘ ו ד‘ זה עזר):
♥ אם עובר שבוע שבו לא היתה קרבה אינטימית ליזום דייט זוגי.
♥ לארגן את החדר לקראת דייט זוגי – לסגור טלפונים, לדאוג לתאורה מתאימה, טמפרטורה מתאימה, לשים בצד מסכים – בעצם לעשות צימר בבית.
♥ מדי פעם לתת אחד לשני עיסוי עם שמנים, באיזור מסוים בגוף או בכל הגוף.
♥ להשקיע במתנות קטנות, פתקים רומנטיים, לבטא חום רגשי ופיזי בסמס, ווטסאפ, אימייל.
♥ כשמתחילים במגע, חיבוק, נשיקה – חשוב שיהיה לזה ערך. בלי קשר ליחסי מין ובלי לדעת מראש אם זה מתפתח ליחסי מין. לא צריך להיות הכל או לא כלום וחשוב להתמקד ברגע ( mindfullness).
♥ אם לאחד מבני הזוג חשוב יותר הגוון שייזום, לא חשוב מי יוזם יותר.
♥ קיימו תקשורת פתוחה ישירה ומפורשת.
♥ זוג שמעונין בהעשרה מושקעת – מומלצת סדנת טנטרה עם איש מקצוע רציני.
אני מזמינה אתכם לבוא ולהתייעץ איתי. כמו כן אשמח לקבל מכם שאלות ותגובות, מרים ברנר

ליצירת קשר: מרים  ברנר 052-2347976

ניתן גם להיכנס ולהירשם בטופס “שירות ממוקד” ולבחור בתחום “ייעוץ לאינטימיות וזוגיות בגיל השלישי” ואני אחזור אליכם.

 

בידקו גם

מכללת רטר – NLP

מכללת רטר – NLP דמיון מודרך אחת האפשרויות המעניינות לאנשים היוצאים לפנסיה היא ללמוד משהו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד הייתם רוצים לדעת?
יש לכם הצעה, שאלה או רעיון? 
כיתבו לנו כאן

close-link