גינון - תחביב חשוב לגוף לנפש ולקיימות

גינון – תחביב חשוב לגוף לנפש ולקיימות

גינון – תחביב חשוב לגוף לנפש ולקיימות

השנתיים האחרונות בין גלי הקורונה והסגרים הרועשים והשקטים גרמו לנו לחשב מסלול מחדש מבחינת הערכים שיש לטבע, לגינון, לגידול צמחים בגינה קטנה או אפילו בעציצים. לא לכולם יש חצר עם גינה קטנה או גדולה, אך בהמשך פוסט זה תראו כי בעזרת כמה רעיונות חדשניים וגישה של קיימות אפשר לפתח תחביב חשוב ומועיל לגוף ולנפש.

מחקרים שונים וגם חכמת ההמונים, גילו את החשיבות של טיפוח תחביב במגמה הירוקה של צמיחה ולבלוב. מסתבר כי העיסוק בגידול ירקות או פרחים בגינה קטנה או גדולה, משפר את הבריאות הפיזית והנפשית. אם כבר התחלתם בתחביב של גינון, כאן תוכלו למצוא כמה הצעות ורעיונות להמשך. את התרומה של פעילות פיזית קלה, שהייה קצרה יומית בשמש לטובת ויטמין D העוזר לחוסן הגופני רבים כבר יודעים. ידוע כי התמדה בפעילות גופנית מתונה, יכולה למנוע התקפי לב ושבץ. במחקר שבוצע בשנת 2013 נמצא כי אצל אנשים בני +60 פעילויות הגינון הפחיתו בשליש את הסיכון ללקות בהתקף לב או שבץ לעומת בני גילם שלא עסקו בגינון.  נמשיך לעקוב ולרכז מידע על תרומות רבות נוספות שיש לפעילות הגינון בגיל הגבוה.

בפוסט פותח זה נתייחס למסגרות ומושגים בסיסיים המאפשרים עיסוק בגינון

גינון - תחביב חשובנתחיל במושג מדובר היום גם בישראל – גינות קהילתיות. גינות קהילתיות היו פעם תופעה אותה יכולנו לראות רק בחו"ל. בארצות כמו שוויץ ראינו כבר לפני כמה עשרות שנים, אזורים ירוקים ליד ערים גדולות, ציריך למשל, הבנויים מפסיפס של מגרשים קטנים. שאלנו והסבירו לנו  כי מדובר במגרשים שהעירייה הקציבה לאנשים או משפחות מעוניינות. אנשי העיר המעוניינים, מגיעים ומטפחים את החלקה שלהם. נלווים לכך שירותים והדרכה שהעירייה נותנת תמורת תשלום.

נכון לימים אלה, גם בישראל קיימות יוזמות רבות ומגוונות של גינות קהילות. דוגמאות ראשונות שמצאנו בחיפוש אקראי בגוגל ובפייסבוק מראה כי ברבות מהערים הגדולות והקטנות בישראל קיימות גינות קהילתיות. יחד עם יוזמות אלה, קמו כמובן גם חממות הדרכה, כלים ומוצרים נלווים. מה שעניין אותנו במיוחד הוא הקשר שנוצר בין גינות קהילתיות ובין חיים וסביבה  קשר שמתחיל לבנות תשתיות לתנועה סביבתית עם קשר חזק לקיימות בישראל ובעולם.

מכיוון שלא לכולם יש גינה קטנה בחצר או אפשרות להצטרף לגינה קהילתית אנחנו מזכירים לעצמנו ולכם כי לעיתים קרובות גם מרפסת מספיקה. עציצים גדולים וקטנים וטיפוחם יכולים להוות מקור הנאה גדולה. מסתבר כי ישנן קבוצות בפייסבוק המתעניינות במרפסות ובעציצים המתאימים להן. יש גם מומחה המלווה את מי שרוצה תכנון ותקצוב מדויק יותר. נמצא כי סביבה קטנה וירוקה משפיעה לטובה מבחינות רבות.

במחקרים נוספים של השנים האחרונות מצאו השלכות והטבות מעניינות על איכות החיים של האנשים העוסקים בסוג כלשהו של גינון וטיפוח צמחיה ירוקה בסביבתם. המידע המעודד רב ולכן, נביא פרטים ודוגמאות בפוסט נוסף בנושא הגינון כתחביב לאנשים מבוגרים. אם מי מכם רוצה לשאול, להתייעץ, להציע מידע נוסף. כאן המקום להשאיר תגובה.

להתראות בפוסטים הבאים ובמידע שהופך לידע והופך לכוח בשיפור איכות החיים.

אלקה יפה

בידקו גם

חוסן אישי רגשי ונפשי בגיל המבוגר

חוסן אישי רגשי ונפשי בגיל המבוגר

חוסן אישי רגשי ונפשי בגיל המבוגר עברנו כמה דברים בחיים, נוכחנו לא פעם כי החוסן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות