חיסכון פנסיוני

באתר אגף שוק ההון,  ביטוח וחיסכון ניתן מידע בנושאים הבאים:

מילון מונחים בנושאי גמל ופנסיה.

מהו חסכון הפנסיוני? מאילו פריטים הוא מורכב וכיצד נכיר אותו.

על החיסכון הפנסיוני
זכויות הפנסיה כפי שמשרד האוצר מציג אותן. כדאי לברר מהן זכויותיך כדי שאחרים לא יוכלו לחגוג על הכסף שלך. המידע החשוב נמצא בקצות אצבעותיך באתר הזה של משרד האוצר.

קרן פנסיה
מהווה אחד מאפיקי החיסכון הפנסיוני בישראל. אפיק חיסכון זה מיועד לתשלום פנסיה חודשית בהגיע החוסך לגיל הפרישה (67 לגבר, 64 לאישה). קרנות הפנסיה פועלות על בסיס ביטוח הדדי כלומר – הסיכונים הביטוחיים (סיכון מפני אובדן כושר עבודה ומפני מוות) אינם מוטלים על חברת הביטוח, אלא על העמיתים עצמם המבטחים, למעשה, זה את זה. ביטוח הדדי מחייב את מנהל קרן הפנסיה לפעול באחריות בכל הנוגע לניהול הסיכונים הביטוחיים.

קופת גמל
מהווה את אחד מאפיקי החיסכון הפנסיוני בישראל. קופת גמל הינה חיסכון לטווח ארוך, בעל מרכיב של חיסכון בלבד "חיסכון טהור" ללא כיסויים ביטוחיים כלומר, באמצעותה ניתן לחסוך כספים לגיל פרישה וליהנות מהטבות מס .כי בקופת גמל לא קיימים מרכיבים של ביטוח נכות או שאירים כחלק מהחיסכון בקופה, אולם ניתן לרכוש אותם בנפרד בחברת ביטוח ועדיין לזכות בהטבות מס.

ביטוח מנהלים
מהווה אחד מאפיקי החיסכון הפנסיוני בישראל. אפיק חיסכון זה מיועד לתשלום פנסיה חודשית בהגיע החוסך לגיל הפרישה (67 לגבר, 64 לאישה). בנוסף לכך, החוסך בביטוח מנהלים מבוטח בביטוח חיים (ריסק מוות) ויכול להוסיף גם ביטוח אובדן כושר עבודה. את מרכיבי הביטוח השונים ניתן להתאים להעדפותיו של המבוטח.

ההבדל בין יועץ פנסיוני לסוכן ביטוח:

יועץ פנסיוני בעל רישיון יועץ פנסיוני. יועץ פנסיוני עוסק במתן ייעוץ ליחיד בנוגע לכדאיות החיסכון שלו או של קרובו באמצעות מוצר פנסיוני שאין לו זיקה אליו. כלומר, על היועץ הפנסיוני להיות אובייקטיבי ולא מוטה, בעת מתן הייעוץ שלו לטובת מוצר זה או אחר, או לטובת גוף מנהל זה או אחר.

סוכן ביטוח פנסיוני מי שקיבל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני. סוכן ביטוח פנסיוני עוסק במתן ייעוץ ליחיד בנוגע לכדאיות החיסכון שלו או של קרובו, באמצעות מוצר פנסיוני שיש לו זיקה אליו. המשמעות היא שסוכן ביטוח אינו אובייקטיבי ויכול להיות מוטה בעת מתן הייעוץ שלו לטובת מוצר זה או אחר, או לטובת גוף מנהל זה או אחר.

ההבדל ביניהם ההבדל בין רישיון יועץ פנסיוני לרישיון סוכן ביטוח פנסיוני נעוץ במידת האובייקטיביות שאליה מחויב בעל הרישיון, אשר באה לידי ביטוי בקשר הכלכלי או העסקי (הזיקה) לגוף המנהל את החיסכון הפנסיוני. ליועץ פנסיוני אסור שתהיה זיקה לגוף המנהל חיסכון פנסיוני, למעט עמלת הפצה אחידה שהוא רשאי לקבל מכל הגופים המנהלים את החיסכון הפנסיוני. זאת, לעומת סוכן ביטוח פנסיוני, שלו יש זיקה לחלק או לכל הגופים המנהלים את החיסכון הפנסיוני,והתגמול שהוא מקבל מהם יכול להיות שונה מגוף לגוף.

ניוד החיסכון
לאחר דיונים ממושכים, הותקנו תקנות המאפשרות את ניוד החיסכון הפנסיוני. התקנות מסדירות את המעבר בין אפיקי החיסכון הפנסיוני השונים – קופות גמל, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה, תוך הגברת התחרות בין אפיקי החיסכון השונים והגופים המנהלים אותם. הגברת התחרות תוביל להתייעלות בניהול אפיקי החיסכון השונים, לשיפור בשירות ולהגדלת הכוח הצרכני של החוסכים לגיל פרישה.הניוד מאפשר לחוסך להעביר את כספי החיסכון הפנסיוני שצבר באפיק חיסכון אחד כדוגמת ביטוח מנהלים, לאפיק חיסכון אחר כדוגמת קרן פנסיה, וזאת ללא עלות כלל. כלומר – ללא תשלום של עמלה או של קנסות. כמו כן, במסגרת הניוד ניתן לפצל את כספי החיסכון הפנסיוני בין מספר גופים מנהלים או בין מספר אפיקי חיסכון פנסיוניים.יש לשים לב כי העברת כספים כאמור אינה רלוונטית לגבי קרנות פנסיה וותיקות או לגבי פנסיה תקציבית.

המהפכה בשוק החיסכון הפנסיוני
תרמה לכך שאזרחי ישראל יכולים כעת לבחור את הדרך הטובה ביותר לחסוך לפנסיה, כדי לחיות בכבוד בהגיעם לגיל הפרישה. שינוי זה מחזק לאין ערוך את היכולת הצרכנית שלנו, והוא צפוי לאפשר לציבור להתמצא בקלות רבה יותר בנבכי החיסכון הפנסיוני. ריכזנו בעבורכם את השלבים בדרך לחיסכון נבון יותר.

בידקו גם

המצב הפיננסי במדינה ומה משתמע מזה לנו

המצב הפיננסי במדינה ומה משתמע מזה לנו

המצב הפיננסי במדינה ומה משתמע מזה לנו או במילים אחרות איך לשפר את המצב הפיננסי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות