פנאי אקטיבי

פנאי אקטיבי – פנסיונרים פעילים ומרוויחים

פנאי אקטיבי, אחרי היציאה לפנסיה.

הנושא של פנאי היה קשור מאז ומתמיד למועד היציאה לפנסיה. התפיסה הייתה של זמן פנוי מהעבודה היום-יומית, מנוחה במשפחה ועם חברים ועוד. לא תמיד ידענו איך להתכונן ולתכנן את הזמן הפנוי שנוצר. עם העלייה בתוחלת החיים והתארכות מספר השנים של הפנסיה, גם מושג הפנאי משתנה. נוצרו דרכים רבות ושונות לניצול הפנאי. כאן נתמקד ב"פנאי אקטיבי" שיש לו יתרונות מכיוונים רבים ושונים.

כדי להתקדם להפקת המיטב מהזמן הפנוי שיש לפנסיונרים, דרוש שינוי. מדובר בשינוי תודעתי משמעותי קודם כל אצל הפנסיונרים עצמם. הם צריכים להאמין בכוחם בידע בתחומים שונים, בניסיון שצברו ובקשרים שיש להם. גם המידע הנגיש היום באינטרנט וברשתות חשוב למהלך של אריכות החיים המתקדמת. על כן זו ההזדמנות לתכנן ולהוסיף איכות לחיים. זו גם המטרה המרכזית של פורטל "מעגלי החיים+60". בהמשך  נוסיף כמה רעיונות ואפשרויות המותאמות ליישום פנאי אקטיבי המאפשר גם הכנסה נוספת.

 

הקשר בין בילוי שעות הפנאי ואושר נחקר בעבר רק על ידי פסיכולוגים. היום הנושר נקשר חזק ונחקר גם מבחינה כלכלית. ההיבט הכלכלי הפשוט מראה כי התעסוקה והעבודה, גם לאחר היציאה לפנסיה, חשובים מאד. אנשים פעילים ועובדים יש להם אופק ומסלול להתקדמות. ביצוע משימות שהם בחרו גורם להם להרגיש טוב יותר, להיות מאושרים. מחקרים הוכיחו כי זה כשלעצמו עוזר להיות יותר בריאים ומרוצים. אם בתוך המערך הזה פנסיונר מוצא לעצמו פעילות שבה הוא גם יכול לחפש בלוח דרושים לפנסיונרים ולהוסיף משאבים לטובת כלכלת המשפחה או הגשמת חלומות של חופש ונופש, מה טוב.

בתקופה האחרונה מחקרים ומאמרים שונים עוסקים במדדי אושר. ישראל הפתיעה את עצמה ולמרות התלונות הרבות שיש לנו דורגנו במקום 11 המכובד במדד האושר העולמי. מקום זה לא רחוק ממדינות סקנדינביה שהן הראשונות מאז ומתמיד והוא גם לפני ארה"ב ומדינות מפותחות ועשירות כלכלית. מחקרם האחרון של פרופ' טל שביט וד"ר אריק שרמן מציע במסקנותיו כי על המדינה לפתח מגיל צעיר מיומנויות המרגילות לפנאי אקטיבי. המסקנה השנייה החשובה לענייננו כאן – על המדינה לדאוג למסגרות עבודה ופעילויות פנאי לפנסיונרים שלה. מכיוון שאנחנו יודעים כבר שהמדינה לא ממהרת לבצע, בואו אנחנו יחד נעלה כמה רעיונות מעשיים ונגישים.

משתלה קהילתית
משתלה קהילתית

המיזם שעלה לאחרונה בפורטל קהילות פנסיונרים פעילים היה צעד ראשון בכוון העלאת המודעות לפעילויות פנאי אפשריות. הכוונה היא להציע רעיונות להפקת עניין והכנסות משעות הפנאי של פנסיונרים. אך תמיד ישנה גם אפשרות להציע עוד רעיונות חדשים המתאימים למקום מסוים ולאנשים באותו מקום. ההיענות התחילה יפה, פנסיונרים נרשמו כמתעניינים גם ברמה של השתתפות פאסיבית בקהילה מקומית. היו גם נועזים יותר שנרשמו כמעוניינים לארגן ולהוביל קהילה של פנסיונרים פעילים מקומית. להפתעתנו היו גם כמה שהצהירו כי הם כבר עוסקים  ומקיימים קהילה של פנסיונרים פעילים. נביא כאן בהמשך כמה רעיונות והצעות בנוסף לטבלה המפורטת המקושרת בתוך המידע בפרסום שהעלינו  קהילות פנסיונרים פעילים.

 

גללו למטה וקראו את רשימת הרעיונות, השונים, ליישום פנאי אקטיבי:

 💡 שיא בתיירות לישראל ואתה יכול להרוויח מזה הכנסה נאה נוספת. בצעד קטן אתה יכול להגיע לקהילה של מאות אלפי תיירים שמגיעים כל חודש לארץ, תיירות עממית או תיירות ברמה גבוהה , תוך ביטחון מלא שתוכל לבחור את האורחים שמתאימים לך. לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן.

💡  הצטרפות לתכניות יזמות חדשות או קיימות כמו "גמלאים בונים עסקים" בעמק יזרעאל, חממת יזמות וקורסים מעשיים נוספים ליזמים פנסיונרים.

💡  זהבה  – מנהלת מועדון גמלאים – מחפשת מורים פנסיונרים בהתנדבותבנושאים: חינוך גופני לגיל הזהב, ציור, פיסול, הסטוריה וכדומה. בשעות הבוקר, בראשון לציון. מעוניינים להתנדב? כתבו לנו ב"צור קשר" ונעביר אליכם פרטי התקשרות.

💡  הרשמה לבדיקת אפשרות לעשייה והכנסות בפרויקט "נשים מבשלות"

💡  הרשמה עצמאית באתר "סבא-בא" לחיפוש עיסוק המתאים לכם במיוחד. יש בו גם מיזם חדש של "סבתא מבשלת" שיכול לעניין חלק מכם.

💡  פנסיונרים המעוניינים להביא מניסיון החיים שצברו ומעוניינים במשרות חונכות.

💡  פרויקט של תמורות מחפשים פסיונרים, שיוכשרו כחונכים להעצמת הישגים ודימוי עצמי עבור ילדים ונוער.

💡  עמותת שתיל מחפשת חונכים וחונכות פנסיונרים לעבודה חברתית עם נפגעי נפש.

💡  עמותת חברים לרפואה מחפשת מתנדבים פנסיונרים ל"מרכז הילדים".

💡  מעמותת יוזמות עתיד  זקוקים למתנדבים לתפקידים שונים בעמותה.

💡  פנסיונרים המעוניינים להתנדב, מגוון התחומים רחב ומגוון: בחינוך, בקהילה, במשטרה ועוד רבים.

💡  המוסד לביטוח לאומי הקים פרויקט למטרת הכשרת פנסיונרים מתנדבים לעבודה קהילתית.

💡  פנסיונרים הרוצים להתנדב בעמותות המטפלות בבעלי חיים לדוגמא: סיוע בחתוליה והוצאת כלבי מכלאה לטיול, עמותת "רוח טובה" מציעה לכם מגוון רחב של אפשרויות להתנדב ולקחת חלק פעיל ואקטיבי בקהילה.

💡  מוזמנים גם פנסיונרים הרוצים להגשים חלום שמלווה אותם זמן רב וכאן בצומת המידע אולי יימצא הפתרון והשותפים להגשמה. נסו אותנו וצרו קשר.

💡  אנחנו נוסיף כאן מדי פעם הצעות לעבודות או רעיונות להכנסה נוספת, הירשמו לקבלת הניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים תמיד.

במידה והינכם מעונינים לקחת חלק ולהשתתף במיזם "קהילות פנסיונרים", מלאו שאלון זה.

במידה והינכם מעונינים לקחת חלק בניהול והובלת מיזם "קהילות פנסיונרים", מלאו שאלון זה.

 

בידקו גם

וותיקים בעבודה - לאלו שרוצים לעבוד בתקופת הפנסיה

וותיקים בעבודה – לאלו שרוצים לעבוד בתקופת הפנסיה

וותיקים בעבודה – לאלו שרוצים לעבוד בתקופת הפנסיה העובדה כי ישנם וותיקים לא מעטים הרוצים …

3 תגובות

 1. חגית גיטה

  אשמח לקבל מידע

 2. עירן מילנר

  אשמח לקבל פרטים

  • שלום עירן,
   הדרך הטובה ביותר לקבל פרטים על "פנאי אקטיבי" ועל קהילות פנסיונרים פעילים, היא להירשם בטופס שירות ממוקד כמתעניין ב"השתתפות בקהילת פנסיונרים" או כ"מעוניין לארגן ולנהל קהילה פנסיונרים פעילים"
   לאחר ההרשמה נשלח אליך שאלון קצר ונתחיל להיות בקשר ישיר.
   נשמח מאד אם תעניין עוד כמה חברים בגיל השלישי בקרבת מקום מגוריך כי הקהילות שיקומו יהיו מבוססות מיקם
   בברכה, אלקה יפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות