מבצע סבתא - סרגניות וסרגן של מרכזי היום חיפה והקריות

מבצע סבתא – סרגניות וסרגן של מרכזי היום שילה בחיפה והקריות

מבצע סבתא

סרגניות וסרגן של מרכזי היום שילה

בחיפה והקריות

 

זמנים קשים, מלחמה בדרום והפגזות בצפון הביאו את כל האזרחים בעורף להתנדב ולתפקד בתחומים רבים. הקימו כמה מרכזי חמ"ל גדולים וקטנים, התנדבו לעבודות חקלאות בדרום,  ועוד. במרכז היום לאזרחים וותיקים, שילה כרמל, חשבו כי גם בגיל הזה אפשר להתנדב ולתרום. החליטו על מבצע סבתא סורגת (יש גם סבא אחד). ביקשנו מהצוות של שילה כמה פרטים ראשונים. הנה הסיפור וזו רק התחלה:

בובות סרוגות

מבצע סבתא נרקם במרכז היום שילה כרמל – מרכז יום גדול ומטופח הנמצא ברחוב שושנת הכרמל בחיפה. צוות סרגניות וסרגן, ממבקרי מרכז היום, שמעו שלמלונות חיפה הגיעו מפונים מהדרום והצפון. אחרי חשיבה, בהובלתה של מנהלת המרכז, רונה שיף, הם החליטו ללכת על מה שהם עושים הכי טוב: לסרוג. לסרוג בובות נחמה לילדים המתארחים בעל כורחם בחיפה. כעבור מספר ימים, היו בידיהם מספיק בובות, שיצאו לדרך והגיעו לידיים קטנטנות ומחבקות. "שמחים שהצלחנו להביא מעט נחמה בימים מורכבים אלה", ציינה מנהלת המרכז, רונה שיף.

מבצע סבתא סורגת

מרכזי היום בהפעלת עמותת שילה בחיפה

…פועלים באופן רציף מאז פרוץ המלחמה. "שבועיים ויותר לתוך הלחימה ואנחנו יכולים לקבוע בוודאות – מרכזי היום הם אבן בחומת החוסן הלאומי שלנו", אומרת דניאלה אלרון, מנכ"ל עמותת שילה שפועלת במרחב חיפה, קריות והאזור. "בימים הראשונים היינו סגורים. מהר מאד הבנו שבניגוד לקורונה, הצורך בארוחה לא בולט. הצרכים כאן אחרים: של יציאה מהבית, הפוגה, זמן של ביחד".

ברכות לילדים

אחרי ימי הלחימה הראשונים, בהם היו המרכזים סגורים, נפתחו מרכזי היום בהפעלת עמותת שילה ע"פ הנחיות פיקוד העורף והרשות המקומית. "עברו למתכונת הפעלה מותאמת למצב ולגודלו של המרחב המוגן במרכז היום. נאלצנו להיות יצירתיים: במרכזים עם מיגון קטן או שבכלל אין, איתרנו הזדמנויות קרובות ועברנו להפעלה בשלוחות ובשני סבבים", מסבירה אלרון.

"בכל סבב יש מספר פעילויות, ארוחה ובעיקר – הזקנים יוצאים מהבית, זוכים להפוגה מזרם החדשות האינסופי ונמצאים בפעילות חברתית, מוטורית, קוגניטיבית. הם מצביעים ברגליים ודורשים להגיע". ההפעלה בשני סבבים מורכבת למדי ודורשת היערכות מורכבת, אבל לצוותים ברורה החשיבות בכך.

"תפקידנו כעמותה המפעילה שירותים לזקנים ברור לנו בעתות שגרה, ובעתות חירום הוא מתחדד אף יותר – מרכזי היום, הקהילות התומכות, שירותי הסיעוד – כולם בקשר רציף ומתמשך עם הלקוחות, ומספקים מענים מהירים לצרכים השונים שעולים מהשטח, בין אם ע"י הצוותים שלנו ובין בהפניה לטיפול הרשות", דברי אלרון. בנוסף, יוזמת עמותת שילה משלוח מספר חבילות גדולות ליחידות לוחמות, עם ברכות מהקשישים והעובדים.

החורף מתקרב וצוות עמותת שילה אומר לנו כי הם שוקלים ובוחנים את המבצע הבא.

לנו נותר רק לאחל בהצלחה וגם להציע להם לשמור על קשר עם מעגלי החיים+60.

אלקה יפה, יוזמת הפורטל ומנהלת התוכן

בידקו גם

היום שאחרי כבר כאן

היום שאחרי כבר כאן – חמ"ל חינוך של אזרחים ותיקים

היום שאחרי כבר כאן חמ"ל חינוך של אזרחים ותיקים   את התקופה הקשה העוברת עלינו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות